Gruntowa pompa ciepła działa pobierając potrzebne do ogrzewania ciepło z ziemi. Dlatego jej instalację warto zaprojektować już na etapie planowania budowy domu.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Gruntowa pompa ciepła by działała poprawnie, potrzebuje źródła ciepła o odpowiedniej temperaturze. Od niego zależy moc pompy i ilość pozyskiwanej energii. Montaż gruntowej pompy ciepła wymaga zbudowania zbiornika, czyli przeprowadzenia prac ziemnych, których wykonanie należy zgłosić do gminy. Działka musi spełniać kilka wymogów, od nich zależy jaki zbiornik zostanie wbudowany.
Instalacja gruntowej pompy ciepła
Instalacja zbiornika gruntowego wymaga wykonania prac ziemnych. Gruntowy kolektor poziomy to wężownice wypełnione płynem zwanym solanką. Jest to płyn, który odbiera ciepło z gruntu, przekazuje je pompie i ochłodzony wraca do wężownic. Rury umieszcza się na głębokości około półtora metra pod ziemią. Kolektory pionowe to rury z płynem umieszczone w pionowych odwiertach. Można wybudować też kolektor ziemny z bezpośrednim odparowaniem, czyli rury miedziane, w których krąży roboczy czynnik. Rury w gruncie pełnią rolę parownika. Założenie instalacji wymaga pracy dobrego fachowca. Ciepło z gruntu jest stabilne i przewidywalne, bo temperatura na głębokości poniżej 1 metra zmienia się powoli.
Cena gruntowej pompy ciepła
Wykonanie pionowych odwiertów jest trudniejsze i bardziej kosztowne od wykonania poziomych. Te z kolei zabierają więcej miejsca. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że na gruncie, na którym znajdują się zbiorniki, czy rury, nie można nic robić, np. sadzić roślin, bo wpływa to na temperaturę i wilgotność ziemi. Trzeba też uwzględnić budowę geologiczną terenu i dodatkowo w razie potrzeby zastosować specjalne mieszanki do wypełnienia. Obliczając koszty całej inwestycji trzeba wziąć pod uwagę cenę pompy – a te są różne w zależności od modelu, cenę kolektora i wykonania odwiertów. Do tego jeszcze dodać należy koszt robocizny – a tu potrzebny jest dobry fachowiec. Mimo wszystkich kosztów gruntowa pompa ciepła jest opłacalną inwestycją, która w dłuższym okresie czasu się zwraca. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją tego systemu ogrzewania w Szczecinie, to skontaktuj się z nami!