Ogrzewanie podłogowe stanowi w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym sposób ogrzewania. ma ono wiele zalet, z których większość czyni je zdecydowanie bardziej polecanym rozwiązaniem niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikami konwencjonalnymi. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekonomiczne, gdyż podłogówka pracuje w niższych temperaturach niż większość instalacji grzewczych. Ponadto zapewnia komfort cieplny bez zjawiska kawitacji. Brak tego zjawiska ułatwia życie alergikom i osób cierpiących na astmę.
Instalacja ogrzewania podłogowego
Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety tego typu systemu grzewczego niezbędna jest poprawna instalacja podłogówki. Odpowiednio przeprowadzona instalacja ogrzewania podłogowego pozwala uniknąć niechcianych niespodzianek w trakcie użytkowania. Awaryjność poprawnie wykonanego montażu podłogówki jest niewielka, jednakże jakiekolwiek uchybienia w tym względzie mogą prowadzić do kosztownych i czasochłonnych remontów, z uwagi na sposób kładzenia rur grzewczych, które zatapiane są w wylewce podłogowej.
Poprawna instalacja ogrzewania podłogowego rządzi się kilkoma istotnymi prawami, które nie mogą zostać pominięte. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wylewkę i jej stopień uelastycznienia. Do tego celu niezbędne jest użycie tzw. plastyfikatorów, które pozwolą na odpowiednie i dokładne oblanie całych rur grzewczych.
Innym elementem istotnym przy instalacji ogrzewania podłogowego jest zachowanie dylatacji, specjalnych odstępów od ścian, otworów drzwiowych oraz filarów czy słupów, pozwalających na swobodną prace podłogi bez uszkodzeń i odkształceń. Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednie położenie warstwy zewnętrznej podłogi. Warstwa ta powinna być dobrana z materiałów o dobrej przewodności cieplnej, nie stanowiących izolacji.
Kwestia tego jak zainstalować podłogówkę nie jest zbyt skomplikowana, jeśli przestrzegane są, wspomniane wyżej główne zasady. Sporo osób zastanawia się komu zlecić instalację podłogówki, czy wybrać jakąś firmę czy może spróbować zrobić ją samemu. Większość inwestorów decyduje się jednak na wybranie doświadczonych montażystów.
Zobacz również: gruntowa pompa ciepła, panele fotowoltaiczne.