Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Temperatury w ogrzewaniu podłogowym

Przy obliczaniu zapotrzebowania cieplnego w podłogówce należny uwzględnić te same czynniki, co w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego (kaloryferowego) oraz dodatkowo straty na przenikaniu ciepła przez warstwy podłogi. Ona bowiem – jak grzejniki w tradycyjnej instalacji – jest płytą grzewczą.

Zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach jest odmienne i zależny od jego charakteru – jaki rodzaj czynności jest w nim wykonywany – praca stojąca, biura, korytarze, łazienki, sypialnie, kuchnie i in.

Temperatura wody zasilającej ogrzewania podłogowego w układzie meandrowym i ślimakowym

Oba układy układania rur grzewczych charakteryzować się będą odmiennymi rozkładami temperatur. W układzie meandrowym temperatura wody grzewczej w rurociągu spadać będzie łącznie z kierunkiem przepływu, specjaliści wykorzystują to zjawisko, by różnicować temperaturę grzania posadzki (przydatne w przypadku ustawienia dużych mebli w pomieszczeniu). Bardziej równomierny rozkład temperatury daje układ ślimakowy. Wtedy to temperatura czynnika grzewczego przepływającego przez rury jest niemalże jednakowy. W taki sposób można ponadto wyeliminować niebezpieczeństwo załamania się rury, jest ona zaginana jedynie do 90.

Optymalna temperatura podłogi dzięki właściwym rozdzielaczom

Maksymalna temperatura na ogrzewanie podłogowe
Maksymalna temperatura na ogrzewanie podłogowe

Dzięki urządzeniom takim jak rozdzielacz wyposażony w opcje regulacji ilości i jakości przepływu ciepłej wody (determinuje je wbudowanie przepływomierzy oraz wkładek termostatycznych), instalator może odpowiednio dopasować przepływ wody w pętlach grzewczych i sprawić, że podłoga osiągnie optymalną temperaturę do odczuwania przez domowników komfortu cieplnego. Zarówno rotametry (przepływomierze), jak i zaworowe wkładki termostatyczne nie będą kompletnie spełniały swojej funkcji, jeśli do całości instalacji nie podepnie się siłowników elektrotermicznych oraz termostatów w pomieszczeniach.

Temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 55º C. Będzie to możliwe, jeśli zainstalujemy dodatkowo grupy pompowo-mieszające, w których znajdują się zawory termostatyczne trójdrogowe. Odpowiadają one właśnie za ustawienie odpowiedniej temperatury zasilania instalacji podłogówki. Wspomniane urządzenia szczególnie często montowane są, kiedy w projekcie technicznym na wyższych kondygnacjach stosuje się podłogówkę jako alternatywę tradycyjnych grzejników (kaloryferów), w całym domu inwestor wybrał więc instalację mieszaną.

Komfort cieplny a temperatura podłogi

Sposób rozprowadzania ciepła przez ogrzewanie podłogowe ma bezpośredni związek z komfortem cieplnym odczuwanym przez użytkowników domu czy też mieszkania, w którym został zainstalowany ten system grzewczy. Najcieplej jest w okolicach stóp, a nieco chłodniej w okolicy głowy. Jest to więc optymalne rozwiązanie bliskie idealnemu rozkładowi temperatur.

Profesjonalne obliczanie zapotrzebowania ciepła

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wyliczyć zapotrzebowania cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach, a także temperatur zasilania ogrzewania płaszczyznowego lub chciałbyś się doradzić w kwestii konkretnych ustawień, zapraszamy do kontaktu. Zajmujemy się również profesjonalnym montażem podłogówki, skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatną wycenę ogrzewania płaszczyznowego już teraz.


Zapraszamy do lektur innych tematów poruszanych na blogu: czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe, jaki kocioł kondensacyjny wybrać i in.