Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie gazowe domu to rozwiązanie szczególnie istotne dla zwolenników wygody i komfortu. Posiadanie domu na wsi czy nawet na przedmieściach nie musi od razu oznaczać, że pozbawiamy się wszystkich korzyści, jakimi cieszyliśmy się w mieszkaniu. Jedną z tych zalet, szczególnie istotną w sezonie jesienno-zimowym jest brak konieczności pilnowania systemu grzewczego. W mieszkaniu nie interesowało nas czy w piecu jest zapalone, czy regularnie dorzucane jest potrzebne paliwo. Przychodząc z pracy, od razu witały nas ciepłe grzejniki. We własnym domu nie jest już tak różowo, jeśli mamy kocioł na ten rodzaj paliwa, trzeba zakupić, przygotować, poskładać na działce, przywieść do kotłowni i systematycznie podkładać do kotła. Nic się nie dzieje samo, a więc niezależnie czy pada śnieg, deszcz, czy właśnie wróciliśmy zmęczeni z pracy- nikt nas nie wyręczy w rozpalaniu w piecu. Niestety tak wygląda rzeczywistość osób, które zdecydowały się na instalacje opartą o kocioł grzewczy na drewno.

ogrzewanie gazowe domu
ogrzewanie gazowe domu

Ogrzewanie gazowe domu

Z drugiej strony szali jest ogrzewanie gazowe domu, które pozwala nam w tym wymiarze korzystać z dobrze znanych zalet ogrzewania mieszkania. Ogrzewanie gazowe umożliwia komfortowe wykorzystanie dobrodziejstw gazu, który dostarczany z sieci, nie generuje żadnych dodatkowych czynności poza standardowym odkręceniem zaworu i rozpoczęciem grzania oraz ustawieniem czy zaprogramowaniem pieca. Do tych czynności należy dodać jeszcze rutynową kontrolę instalacji gazowej, dokonywanej raz do roku. Jednocześnie możemy zapomnieć o konieczności wygospodarowania na działce miejsca na drewutnie, a w domu na kotłownię. Piece gazowe są tak estetyczne i niewielkich rozmiarów, że bez większych problemów, umieścimy je np. w korytarzu.

Opłacalność ogrzewania domu gazem

Jednak musimy przejść również do felerów takiego rozwiązania i tu przede wszystkim potrzeba zwrócić uwagę na koszt ogrzewania gazem. Gaz jest surowcem stosunkowo drogim. Polska, jako kraj nie dysponuje własnymi- dużymi złożami gazu, a więc większość tego surowca pochodzi z importu. Ceny w większości dyktowane są więc warunkami rynków międzynarodowych i od kilku lat utrzymują się na dość wysokim poziomie. Z tego też powodu opłacalność ogrzewania gazowego stoi pod wielkim znakiem zapytania. A więc czym ogrzewać dom? Na to pytanie odpowiedzieć sobie musi każdy inwestor indywidualnie opierając się o własne możliwości i chęci.