Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domu. Jednakże stosunkowo niewiele osób decyduje się na zamontowanie podłogówki w całym domu. Dużo częściej łączy się ogrzewanie podłogowe z grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika najczęściej montuje się w łazienkach, gdzie często potrzebny jest nie tylko tradycyjny drabinkowy kaloryfer do dosuszania np. ręczników czy szybkiego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, ale i komfort jaki daje nagrzana podłoga ułatwiająca wysychanie pomieszczenia po kąpieli czy utrzymująca sterylniejsze warunki, bez rozwijającej się pleśni w zakamarkach oddalonych od grzejnika.

Obecnie możliwe jest połączenie zalet ogrzewania podłogowego z zaletami czerpanymi z funkcjonowania tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem standardowym, np. drabinkowym jest szczególnie polecane dla małych pomieszczeń typu łazienka, czy hol.

Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji.

ogrzewanie podłogowe z grzejnika
ogrzewanie podłogowe z grzejnika

Kwestia tego jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji jest uzależniona w ogromnym stopniu od tego, jaką temperaturą wody ma być zasilany grzejnik. W przypadku, gdy temperatura wody w instalacji ma być zdecydowanie wyższa, niż w rurach składających się na ogrzewanie podłogowe należy rozważyć założenie zaworu mieszającego. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje zimną wodę uzyskiwaną z powrotu grzejnika, na co pozwala zawór mieszający. On też reguluje ilość gorącej wody wpuszczanej do rur ogrzewania podłogowego, mieszając ją z zimną wodą z instalacji.

Należy jednak zauważyć, że ogrzewanie podłogowe z grzejnika nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i należy przemyśleć zasadność jego użycia. Jednocześnie ogrzewanie podłogowe z grzejnika łazienkowego jest rozwiązaniem komfortowym i oszczędnym, pozwalającym w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami ogrzewania podłogowego.

Na naszym blogu znajdziecie również inne teksty dotyczące podłogówki, takie jak ogrzewanie podłogowe wodne czy plastyfikator do betonu.