Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domu. Jednakże stosunkowo niewiele osób decyduje się na zamontowanie podłogówki w całym domu. Dużo częściej łączy się ogrzewanie podłogowe z grzejnikami.
Ogrzewanie podłogowe z grzejnika najczęściej montuje się w łazienkach, gdzie często potrzebny jest nie tylko tradycyjny drabinkowy kaloryfer do dosuszania np. ręczników czy szybkiego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, ale i komfort jaki daje nagrzana podłoga ułatwiająca wysychanie pomieszczenia po kąpieli czy utrzymująca sterylniejsze warunki, bez rozwijającej się pleśni w zakamarkach oddalonych od grzejnika.
Obecnie możliwe jest połączenie zalet ogrzewania podłogowego z zaletami czerpanymi z funkcjonowania tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem standardowym, np. drabinkowym jest szczególnie polecane dla małych pomieszczeń typu łazienka, czy hol.
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji.
Kwestia tego jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji jest uzależniona w ogromnym stopniu od tego, jaką temperaturą wody ma być zasilany grzejnik. W przypadku, gdy temperatura wody w instalacji ma być zdecydowanie wyższa, niż w rurach składających się na ogrzewanie podłogowe należy rozważyć założenie zaworu mieszającego. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje zimną wodę uzyskiwaną z powrotu grzejnika, na co pozwala zawór mieszający. On też reguluje ilość gorącej wody wpuszczanej do rur ogrzewania podłogowego, mieszając ją z zimną wodą z instalacji.
Należy jednak zauważyć, że ogrzewanie podłogowe z grzejnika nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i należy przemyśleć zasadność jego użycia. Jednocześnie ogrzewanie podłogowe z grzejnika łazienkowego jest rozwiązaniem komfortowym i oszczędnym, pozwalającym w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami ogrzewania podłogowego.
Na naszym blogu znajdziecie również inne teksty dotyczące podłogówki, takie jak ogrzewanie podłogowe wodne czy plastyfikator do betonu.