Panele fotowoltaiczne to jedne z popularniejszych obecnie sposobów generowania energii elektrycznej. Jest to energia tania, łatwa w użyciu, powszechnie dostępna i co bardzo istotne, przyjazna środowisku. Większość ludzi na pewno spotkała się przynajmniej kilka razy w życiu z charakterystycznym wyglądem paneli fotowoltaicznych, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego jak działa fotowoltaika. Generalnie wszystko sprowadza się do faktu, iż panele fotowoltaiczne zamieniają pobraną energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Powstały w fotowoltaice prąd stały przepływa przez falownik i w wyniku tego przekształca się w prąd przemienny, gotowy do wykorzystania w gniazdkach. Pozyskaną w ten sposób energie można wykorzystywać na potrzeby bieżące, bądź odsprzedawać, wysyłając do sieci.
Montaż i koszt paneli fotowoltaicznych
Ogniwa fotowoltaiczne mogą być zamontowane na każdym rodzaju, nachylonej pod kątem 35°, płaskiej powierzchni, skierowanej na południe. W teorii wykorzystanie prądu z ogniw fotowoltaicznych brzmi bardzo kusząco, czy jednak fotowoltaika się opłaca? Sam koszt założenia instalacji jest uzależniony od rodzaju wybranych paneli, potrzeb energetycznych budynku czy stopnia skomplikowania umieszczenia instalacji. Przyjmując, iż, zapotrzebowanie na energię wynosi około 4000 kWh rocznie, niezbędne jest zamontowanie paneli o wartości od 20 000 do 35 000 złotych. Jednocześnie istnieje możliwość dofinansowań rządowych do projektów instalacji fotowoltaicznych, które sięgają maksymalnej wysokości 15 000 złotych.
Opłacalność fotowoltaiki
Opłacalność fotowoltaiki jest sprawą dyskusyjną, w okresach dobrego nasłonecznienia, czyli w sezonie wiosennym i letnim możliwe jest wyprodukowanie prądu, wystarczającego w zupełności na potrzeby standardowego gospodarstwa domowego, a nawet potencjalnie można wyprodukować nadwyżki prądu. Jednakże równocześnie w okresach zimowych i przy zachmurzonym niebie następują wydatne braki w dostępie prądu, które trzeba rekompensować poborem energii z sieci. Ostatecznie jednak koszt instalacji zwraca się po kilku-kilkunastu latach, co w późniejszym okresie pozwala na znaczne oszczędności.
Zobacz również: gruntowa pompa ciepła, sterowanie podłogówką.