Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jeśli właśnie budujesz dom i czeka cię zakładanie podłogówki, zapewne też sprawdzasz jaka wylewka pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza. Jaka wylewka pod ogrzewanie podłogowe elektryczne, a jaka pod wodne?

wylewka pod podłogówkę
wylewka pod podłogówkę

Kiedyś wylewka cementowa na ogrzewanie podłogowe była standardem. Nie jest ona jednak pozbawiona wad. Bardzo trudno osiągnąć przy niej równy, gładki efekt niezbędny przy podłogówce. Duże znaczenie mają tu proporcje wylewki pod ogrzewanie podłogowe. Ale nawet jeśli się je uwzględni, potrzebne jest szlifowanie, które zabiera sporo czasu i sił. Co więcej, wylewka cementowa ma porowatą strukturę, która może powodować powstawanie pustek powietrznych nadd rurami. To znowu, obniży wydajność instalacji. Podsumowując, tradycyjna betonowa wylewka pod ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem i na dłuższą metę zwiększy koszty użytkowania instalacji.

Anhydrytowa wylewka pod ogrzewanie podłogowe

W tej chwili znacznie lepiej spisuje się anhydrytowa wylewka pod ogrzewanie podłogowe. Mamy tu do czynienia z gotową już mieszanką o wysokich parametrach termoprzewodzenia i wytrzymałości. Ma też właściwości samopoziomujące i szybko wysycha. Wykonanie jej zajmuje dużo mniej czasu. Nie trzeba też stosować zbrojenia, które potrzebne jest przy wylewce cementowej, a zwarta struktura umożliwia szybsze nagrzewanie podłogi bez wynikających z porowatości, strat ciepła.

Grubość wylewki pod podłogówkę

Jeśli chodzi o grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe, trzeba ją uzależnić od kilku parametrów. Producenci jednak podają zwykle około 6,5cm. Według norm przyjmuje się, że powinna mieć minimum 4,5cm grubości powyżej rury. Zbyt duża grubość wylewki obciąża strop i zwiększa bezwładność cieplną instalacji. Natomiast zbyt cienka wylewka może pękać, powodując nierównomierne rozkładanie się ciepła. Niewątpliwie dobór odpowiedniej wylewki może albo obniżyć, albo podnieść koszty ogrzewania podłogowego. Dlatego lepiej nie szukać tu jednorazowej oszczędności. Mądry wybór, pomoże oszczędzać przez całe lata korzystania z instalacji.

Jeśli jesteś zainteresowany montażem ogrzewania podłogowego, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Za darmo wycenimy koszt instalacji podłogówki i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Jednocześnie zachęcamy do przeczytania innych wpisów na blogu, np.: ogrzewanie podłogowe z grzejnika, piec elektryczny do podłogówki.