Do tej pory ogrzewanie podłogowe było najczęściej stosowane i wykonywane w łazienkach, przedpokojach, kuchniach gdzie na podłodze dominowały płytki.
Również i w tym zakresie zawitało wiele zmian, które pozwoliły na wprowadzenie podłogówki do stosowania w całym domu, a nie tylko pomieszczeniach małych, gdzie powieszenie na ścianie grzejnika dodatkowo zabrałoby nam dużo miejsca tak niekiedy potrzebnego na postawienie czy powieszenie szafki, półki.
Różne metody wykonania podłogówki pozwalają stosować ją nie tylko na etapie budowy domu od zera ale również na etapie remontu każdego budynku, wykonania jej nie tylko w łazience ale również na antresoli czy przy użyciu paneli lub innego wykończenia podłogi.
Walory ogrzewania podłogowego – poznaj zalety podłogówki
Jej zastosowanie jest coraz bardziej uniwersalne. Decydując się na nią powinniśmy brać pod uwagę:
- estetyczność – brak grzejników na ścianie;
- walory zdrowotne – szczególnie w stosunku do alergików;
- większą ekonomię utrzymania temperatury domu;
- ciepłą podłogę, po której możemy chodzić w chłodnych miesiącach mając bose stopy;
- ogromną powierzchnię cieplną;
- łatwość sterowania temperaturą domu oraz możliwość współpracy ogrzewania z każdym źródłem zasilania cieplnego (zwykły piec, kocioł kondensacyjny, pompa ciepła);
- pierwszy krok w kierunku miana innowacyjnego domu, domu nowoczesnego bez kotłowni i tradycyjnych grzejników.
Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne
Jedyną jej wadą jest w zasadzie powolne nagrzewanie się – czyli duża bezwładność cieplna od chwili uruchomienia źródła zasilania do uzyskania odpowiedniej temperatury. Jest to jednak wada jedynie wtedy, kiedy pod uwagę brać wodną podłogówkę w systemie mokrym. Jeśli wybierzemy z kolei suchy system ogrzewania podłogowego, będzie on nagrzewał się szybciej i szybciej wytracał temperaturę.
Dobierajmy więc system montażowy w zależności od potrzeb użytkowania. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat lub kupić wybrane rozwiązanie grzewcze, skontaktuj się z naszym biurem.
Ogromną zaletą z kolei ogrzewania podłogowego jest znacznie niższa temperatura grzewcza podłogi około 40 stopni w stosunku do temperatury jaką musi uzyskać zwykły grzejnik około 60-70 stopni c.
Przekładając to na późniejsze koszty związane z utrzymaniem domu w okresie zimowym warto rozważyć i zaplanować jej wykonania już na etapie planowania inwestycji pt. „dom”.